W ostatnich latach, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, uroczystości trzeciomajowe ograniczone były do mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą twórcom pierwszej w Europie, a drugiej w świecie Ustawy Rządowej. Program tegorocznych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Jedliczu był znacznie bardziej urozmaicony i pozwolił w pełni nasycić się patriotycznymi wydarzeniami.
Tuż po zakończeniu pierwszej części uroczystości, która odbyła się w jedlickim Rynku, delegacja w składzie: Jolanta Urbanik – Burmistrz Gminy Jedlicze, Marcin Filip – Zastępca Burmistrza, Piotr Waśko – Wiceprezes Polskiego Związku Numizmatycznego – oddział w Krośnie, Zygmunt Jerzyk – Dyrektor GOK w Jedliczu oraz Agata Kazalska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Edmunda Łozińskiego w Potoku wraz z uczniami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie rodzinnym generała Jana Mariana Hempla, któremu w znacznej części było poświęcone także popołudniowe spotkanie w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu.
Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym – oddział w Krośnie została tam zorganizowana wystawa „Trzeci maja w kolekcjonerstwie”, o której w swej niezwykle ciekawej prelekcji opowiedział Prezes Zbigniew Więcek. Uczestnicy mogli podziwiać różne wydania polskiej Ustawy Rządowej oraz numizmaty, monety i banknoty, medale wydane na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także konstytucji innych państw z wielu różnych zakątków świata, jak m. in. Haiti, Chiny, Kanada, USA, Belgia, Szwecja, Włochy, Czechy, Ukraina. Ponadto w tej bogatej kolekcji znalazły się znaczki pocztowe, pocztówki oraz zdjęcia z obchodów Święta Konstytucji sprzed lat. Wystawę można nadal podziwiać w holu Urzędu Gminy Jedlicze.
Podczas spotkania podsumowano projekt „W hołdzie pamięci Generała Wojsk Polskich – Jana Hempla” realizowany z okazji 90. rocznicy śmierci generała przez Stowarzyszenie „Nasza Piotrówka”. O tej inicjatywie opowiedziała Prezes Stowarzyszenia Józefa Uram. W ramach projektu wydano broszurę poświęconą generałowi oraz ustalono nazwiska części mieszkańców Piotrówki i Podniebyla służących w armii austriackiej w latach 1914-1918. Na sali obecny był Wiesław Gierlicki, wnuk jednego z żołnierzy – Józefa Gierlickiego, szeregowego rezerwy w 45 Galicyjskim Pułku Piechoty. Potrzebne materiały i informacje zebrał jedlicki historyk, regionalista Remigiusz Janocha.
W ramach współpracy Stowarzyszenia „Nasza Piotrówka” z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym o. Krosno wybity został także okolicznościowy numizmat upamiętniający postać generała Jana Hempla. Kolejne etapy jego powstawania w fachowy, ale jasny i zrozumiały sposób przybliżył Mariusz Zajdel, reprezentujący PTN – oddział w Krośnie.
Sylwetkę głównego bohatera tego patriotycznego spotkania – gen. Jana Mariana Hempla przybliżyła Burmistrz Jolanta Urbanik, przytaczając ciekawe historie, cytaty z literatury oraz związki generała z Gminą Jedlicze. W swoim wystąpieniu Pani Burmistrz podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie tego wydarzenia i uczestnikom za liczny udział oraz w asyście Józefy Uram i Piotra Waśko wręczyła pamiątkowe numizmaty i broszury zawierające biografię gen. Hempla.
O artystyczną stronę wydarzenia zadbał zespół śpiewaczy Jarzębina z Piotrówki wraz z członkami kapeli Tanie Dranie oraz Ilona Siwak z Ukrainy, która obecnie mieszka w Gminie Jedlicze.
Uroczystości poprowadził Zygmunt Jerzyk – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu.